DOLAR
16,6043
EURO
17,4265
ALTIN
969,75
BIST
2.401,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
27°C
İstanbul
27°C
Açık
Perşembe Açık
28°C
Cuma Açık
27°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
26°C
Pazar Açık
27°C

Ebru Oğuzhan Yeter

1967'de Ardahan Göle'de doğdu. 1985 yılında hayatımın üniversitesi dediği İş Bankası 'nda çalışmaya başladı. 2008 'de emekli oldu. O tarihten itibaren Atatürkçü Düşünce Derneği ve Fethiye Yerel Tohumlar Derneği başta olmak üzere aktif olarak görev alıp çalışmaktadır.

Kemalist Devrim!

14.06.2021 15:27
0
A+
A-

Türkiye Cumhuriyeti 1923’te ağır savaşların ve sömürü döneminin  içinden ve tükenmişliğin eşiğinden döndü.
Kurtuluş savaşı bittiğinde nüfus azalmış, ekilemeyen topraklarıyla yıkıntı halinde bir ülke kalmıştı.
Eğitimsizlik, açlık, yokluk ve  salgın hastalıkların  baş gösterdiği Anadolu’da halk perişan bir haldeydi.
Kaynaklarının  sömürüldüğü  ülke  toprakları  yüz yıl  boyunca  yabancılar tarafından sınırsızca kullanılmıştı.
Cumhuriyet kurulduğunda  ortada böyle bir Türkiye vardı ve  Birinci dünya savaşından sonra  dünyanın her yerinde uluslararası gerilimler ve çatışmalar yaşanırken bakın Ülkemizde neler oluyordu… Kemalist Devrim! yazısı devamı aşağıda.

Metin Aydoğan aydınlatıyor;

‘’Emperyalist devletler, kendi aralarında savaşım içindeyken, birlikte ya da ayrı Sovyetler birliği ve Ulusal Bağımsızlık devinimleriyle uğraşmak zorundaydı. Türkiye’de,  barış ve bağımsızlık temeli üzerinde yeni bir devlet kuruluyor; toplumsal yapı, sıra dışı bir hızla ileriye doğru değiştiriliyordu.

Tarihsel özellikler,  yerel gelenekler ve bölgesel dengeler gözetilerek; yabancılaşmadan,  benzemeye çalışmadan ve bağımlı duruma gelmeden, yoksulluktan kurtulmanın, kalkınıp güçlenmenin yol ve yöntemleri araştırılıyor, tartışılıyor ve uygulanıyordu.

Bu iş için ders alınacak,  başarılmış bir örnek yoktu.
Ulusal bağımsızlığını elde eden yoksul bir yarı-sömürge ülke,  bağımsızlığını koruyarak nasıl kalkınabilir,  nasıl gelişkin bir toplum durumuna gelebilirdi.

Batı örnek alınabilirdi.  Ancak, toplumsal yapı, Batı’nın  kapitalist gelişimine hiç uygun değildi.  Batı’lılar beş yüz yıl önce başladıkları gelişimlerini, sömürgecilikten geçirerek emperyalizme ulaştırmış, dünyayı paylaşarak anavatanlarına büyük bir zenginlik taşımıştı.

Batı liberalizmiyle kalkınmak  artık olası değildi. Liberalizm ömrünü doldurmuş, serbest ticaret işleyişi sona ermişti. Liberalizm geçerli kalkınma yöntemi olamazdı.

Rusya, Çarlık yönetiminde,  ekonomik olarak yarı-sömürge bir ülkeydi.

Rusya büyük bir köylü ülkesiydi. Türk toplumuna benziyordu. Rus Devrimi , bütün dünyada hatta Batı ülkelerinde bile önemli bir etki yaratmış, sömürge halkları ve Batıdaki işçi sınıfının örgütlü kesimleri için de  umut durumuna gelmişti.  İzlenmesi gereken yol,  belki bu yoldu.

Kemalist önderlik, her iki yolu da Türkiye için uygun görmedi.

Toplumsal yapıyla çelişmeyen, ülke gerçeklerine uygun ve  dünyayla bütünleşen yeni bir kalkınma yöntemi  bulunmalı, bu yöntem hızla uygulanarak Batı ile ara kapatılmalıydı.

Bu yol bulundu ve uygulandı.

Özel girişimciliğe yer veren, ancak kapitalist olmayan; devletçiliği öne çıkaran, ancak sosyalist olmayan ya da her ikisi de olan bir ekonomik kalkınma yöntemi geliştirilip uygulandı.

Kurtuluş savasında olduğu gibi, halkına,  kendi gücüne ve ülke kaynaklarına dayalı, ulusal bağımsızlıktan ödün vermeyen bir kalkınma yolu izlendi.

Osmanlı imparatorluğu, askeri değil, siyasi ve ekonomik işgal altına alınmıştı. Bu örtülü işgal onun yıkılmasına neden olmuştu. Türkiye için saptanacak kalkınma yöntemi ; Osmanlı’nın düştüğü duruma izin vermemeli, her alanda tam bağımsızlığı temel almalı ve Türk toplumunun özelliklerine uygun olmalıydı.

Atatürk’ün kalkınma yöntemi konusunda yaptığı  saptama ve  uygulamalar, ekonomi başta olmak üzere geniş bir araştırmanın ve kültürel birikimin ürünüydü. Türk tarihini olduğu kadar Batı tarihini de incelemişti. Türk toplumuna uygun bilimsel değeri olan özgün uygulama yöntemleri geliştiriyordu.

Başka ülkelerdeki uygulamalardan yararlanılmalı ancak, taklitçi yaklaşımlardan uzak durulmalıydı.
Kemalist Kalkınma  yöntemindeki temel yaklaşımlar, 2.Dünya savaşı’ndan sonra bağımsızlığına kavuşan birçok ülke tarafından kullanılmıştır.

Kemalist kalkınma yöntemi, 21. Yüzyıla girildiğinde, içerde ve dışarda tartışılmış, yerli ya da yabancı basında çoğu kez yer almıştır.

Türk Devrimi,  dünyanın emperyalist devletler tarafından paylaşıldığı ve aralarındaki Pazar çatışmalarının aralıksız sürdüğü bir dünyada, ulusal bağımsızlığın korunarak nasıl kalkınılacağını gösteren, ilk uygulama oldu.

Mustafa Kemal, yapılan işlerin niteliğini şöyle dile getirmiştir;

‘’Biz büyük bir devrimi  gerçekleştirdik.  Ülkeyi bir çağdan alıp yeni bir çağa götürdük. Birçok eskimiş kurumu yıktık’’ ve de ; ‘’Uçurumun kenarında yıkık bir ülke. Her çeşit düşmanla kanlı boğuşmalar. Yıllarca süren savaş. Ondan sonra içerde ve dışarıda saygı ile tanınan yeni bir vatan, yeni toplum, yeni devlet ve bunları başarmak için sürekli devrimler. .  .’’

Atatürk’ ün kurtuluş savaşı sırasında ve devrimlerini gerçekleştirme sırasında nasıl olağanüstü bir kararlılık ve süreklilik gösterdiğini bu kitapta derinlemesine öğreniyoruz.

Ülkemizin bugün içinde bulunduğu duruma bakınca,  emperyalizme teslim edenlerin devamı olan zihniyetlerle her geçen gün geriye gittiğimizi görüyoruz.

Kurtuluş savaşında gösterilen devrimci girişime, ulusal güce, tam bağımsızlığı kavramış bir Millet bilincine her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Ebru Oğuzhan Yeter

ETİKETLER:
Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: